Rozhledny v okolí Benešova nad Ploučnicí

Ploučnická vyhlídka je v podstatě pouhý vyhlídkový altánek se schodištěm na jeho střechu. Poskytuje však velmi pěkný výhled na řeku Ploučnici a město Benešov nad Ploučnicí. Vyhlídkový altán je postaven pouhých 500 metrů od centra města jižním směrem. Byl postaven na přelomu 19. a 20. století , o jeho stavbu se zasloužil především zdejší Spolek pro pozdvižení cizineckého ruchu.  Slavnostní otevření vyhlídky proběhlo 8. Června 1902. Altán se dočkal významných oprav v letech 1994 a 2000. Přístup je na vyhlídku bez omezení kdykoliv a vstupné je pochopitelně zdarma.

Rozhledna Kohout patří k těm rozhlednovým objektům, které nebyly postaveny z dostatečných finančních prostředků. Byla otevřena v roce 1908 a kvůli nedostatku financí byla postavena z polovny z kamene a v horní části z ocelové konstrukce. Tento kamenno ocelový paskvil byl sice údajně provizorním řešením, ale na rozhlednu se pak zapomnělo a ocelová konstrukce byla v havarijním stavu. Rozhledně hrozilo dokonce stržení, a to i z důvodů nevyjasněných vlastnických vztahů, z nedostatku zájmu o stavbu, která byla postavena daleko od města a nebyl z ní bohužel téměř žádný výhled. Musel by se vykácet pruh lesa anebo postavit ještě vyšší nástavbu, aby vůbec bylo něco odtud vidět. Ale kupodivu začaly Lesy ČR rozhlednu na jejich náklady opravovat a na jaře roku 2011 byla rozhledna kompletně zrekonstruovaná a zpřístupněná veřejnosti. Je odtud polokruhový výhled průsekem lesa, který by se měl ještě postupně zvětšit, rozhledna je přístupná naprosto volně a zdarma.

Rozhledna Velký Chlum u Děčína byla postavena Horským spolkem pro České Švýcarsko v roce 1879. Jednalo se vlastně o turistickou chatu s výhledem z její střechy. V roce 1898 tu pak vznikla na místě chaty dřevěná klasická rozhledna, která ale o 17 let později zanikla. Teprve v roce 1928 se začalo se stavbou rozhledny vysoké 16m z kamene a z betonových tvárnic. Stavba podle projektu děčínského architekta Jahnela se podařila a slavnostní otevření proběhlo 18. Května 1930. Od roku 1968 horní patro vyhlídky obsadily televizní antény a z nižšího patra nebyl takový rozhled do krajiny přes přerůstající větve stromů. Až v roce 1996 byly antény odstraněny, rozhledna byla o rok později zastřešena a opravena. Pro veřejnost byla znovu otevřena 12. Července 1997. Vidět odtud můžete velmi dobře město Děčín, Děčínský Sněžník, údolí Labe, část Krušných hor při dobré viditelnosti, část Českého Švýcarska a některé vyšší vrcholy Českého středohoří, např. Milešovku s její rozhlednou.

Rozhledna Sokolí vrch patří mezi nové účelové, především telekomunikační rozhledny. Nechala ji postavit společnost T-mobile kvůli pokrytí signálem oblasti Labských pískovců a části Českého Švýcarska. Na středovém betonovém pilíři je namontováno ocelové točité schodiště s vyhlídkovým ochozem, podobně, jako u vyhlídky Drahoušek u Osečan ve středních Čechách. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 1. května 2004. Je odtud krásný kruhový výhled na Děčín, Děčínský Sněžník, Klínovec v Krušných horách, Jedlová a Studenec v Lužických horách, hrad Bezděz, hora Říp, Ještěd, hřeben Krkonoš se Sněžkou a část Jizerských hor. Rozhledna se otevírá každoročně od května do října, od úterý do neděle v době od 10 do 17 hodin. Platí se zde velmi malé vstupné.

Turistický magazín